Nic dwa razy – interpretacja

Podmiot liryczny przypomina, że wszystko co złe, przykre musi kiedyś przeminąć. I właśnie to następowanie po sobie smutku i radości i przeplatanie się ludzkich emocji jest piękne. Dlatego w tym pędzącym świecie, warto znaleźć między sobą zgodę i nić porozumienia, bo chociaż różnimy się „jak dwie krople czystej wody” to mamy jedno życie.

Trwając w objęciach i ciesząc się swoim towarzystwem, budujemy wspomnienia, do których możemy wrócić w chwilach słabości i w „złej godzinie”. Każdy z nas żyje i doświadcza niektórych zdarzeń po raz pierwszy i wszyscy uczymy się siebie i życia, nie mając żadnego doświadczenia.

Podsumowanie

Wisława Szymborska to niewątpliwie mistrzyni słowa, która za pomocą przystępnego języka prowadzi czytelnika do silnej refleksji i zastanowienia nad przemijalnością, niepowtarzalnością chwil oraz ulotnością wszystkiego czego doświadczamy i gromadzimy w życiu. Podmiot liryczny przedstawia zmienność losu i uczuć na przykładzie swojej miłości. Wczoraj była to miłość budząca motyle w brzuchu, pasjonująca, wywołująca emocje na samo usłyszenie imienia ukochanej osoby. Dziś to już zupełnie inne stateczne uczucie. Chwile są nieuchwytne, nie mamy szans naprawić tego co już się wydarzyło, nie możemy powtórzyć niektórych sytuacji. Życie to nie szkoła, w której mamy możliwość powtórzenia klasy lub poprawienia ocen. „ Nic dwa raz się nie zdarza i nie zdarzy” to jeden z najpopularniejszych fragmentów z wierszy polskiej noblistki.

Dodaj komentarz

x