Jak każdemu rodzicowi, zależy mu na szczęściu i bezpieczeństwu swojej pociechy, a tym utworem udowadnia, że ta potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa nie znika nawet po utracie dziecka. Ujrzenie Orszulki byłoby dla podmiotu lirycznego ogromnym pocieszeniem i odciążeniem jego umysłu. Nawet gdyby miał ujrzeć córkę jako zjawę, to chciałby choć na chwilę przekonać się że „jest cała”, jest blisko.
„Tren X” ukazuje, jak silna jest rozpacz rodzica po stracie dziecka, potrzeba spotkania bliskiej zmarłej osoby, poczucie bliskości i więzi z nią, potrzeba zgłębienia tajemnic życia po śmierci.
Spis treści
Podsumowanie
„Tren X” jest wyrazem ogromnej żałoby i kryzysu rodzica, który właśnie stracić ukochane dziecko. Słowa utworu kierowane są bezpośrednio do zmarłej córki Orszulki. Liczne pytania retoryczne oraz rozważania dopuszczające założenia różnych kultur i religii na temat życia po śmierci, a także błagania ojca o kontakt ze zmarłą dziewczynką wskazują na obecność ogromnych emocji targających ojcem w żałobie. Rozpacz popycha ludzki umysł do najróżniejszych myśli, które kłębią się i pogrążają jeszcze bardziej w smutku. Choć autor potrafił wyobrazić sobie Orszulkę jako aniołka lub pięknego ptaka, to nie mógł nie pomyśleć także, że stała się zjawą, albo cieniem.