Ambicja daje także odwagę, by marzyć i mierzyć wyżej, niż wydaje się, że człowiek może zajść. W sytuacji pochodzenia z biednej rodziny czy niższej klasy społecznej trudniej dostać się na studia i otrzymać tytuł. Dla wielu osób wydaje się to po prostu niemożliwe. Niektórzy decydują się jednak na podjęcie próby i wychodzą na tym dobrze. Tomasz Judym, bohater „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego to właśnie taki człowiek. Pochodzi z rodziny szewców z warszawskiego Powiśla, dzielnicy biedoty. Mimo to, dzięki wytrwałości zostaje lekarzem. Decyduje się również pomagać biednym, ma duże ambicje związane ze zmianami sytuacji w Warszawie, dlatego wygłasza przemówienie na spotkaniu z innymi lekarzami. Chce działać i mierzy wysoko, sądzi, że wszystko jest możliwe.
Innym bohaterem mierzącym bardzo wysoko był Santiago, stary rybak z opowiadania Ernesta Hemingwaya. „Stary człowiek i morze” opisuje doświadczenie mężczyzny, który mimo ogromnych trudności i braku ryb przez 84 dni, wypływa dalej niż zwykle, by w końcu coś złapać. Podróż jest niebezpieczna, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego sędziwy wiek. Mimo to rusza i udaje mu się złowić marlina, choć walka z nim trwa kilka dni. Misja nie powodzi się, ponieważ przed dotarciem do wioski rekiny zjadają jego zdobycz. Ryba była zbyt duża, by przenieść ją na łódź, co również pokazuje, że nie boi się on wyzwań. Nie wątpi w sukces, a po porażce (jak można potraktować powrót z samym szkieletem) zaczyna planować dalej kolejny połów. On również nie zostaje doceniony przez innych, rodzice jego wiernego pomocnika Manolina nie pozwalają mu płynąć ze starcem, ponieważ nie wierzą w powodzenie. Chłopiec wielokrotnie widzi porażki rybaka, jednak nie podważa sensu jego postępowania. Jego dziecięca ufność pozwala mu wierzyć, że Santiago wróci pewnego dnia z rybą. Dodaje więc tym sił samemu mężczyźnie.
Zdrowa, nieprzesadzona ambicja działa motywująco. Pozwala na wytrwałość w osiągnięciu celu, co zwiększa szanse na powodzenie planu. Dzięki temu łatwiej przeżyć momenty kryzysu, które zostają potem wynagrodzone przez sukces. Poszerza również horyzonty, ponieważ człowiek, który w teorii nie może wiele, decyduje się na działanie wykraczające poza jego umiejętności. Chorobliwe dążenie do celu może jednak zniszczyć człowieka, dlatego tak ważne jest mierzyć siły na zamiary i słuchać najbliższych z otoczenia.