Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego

Przyjaźń jest jednym z ważniejszych aspektów ludzkiego życia. Poświęca się jej wiele miejsca w filozofii, literaturze i w innych refleksjach czy dziełach, jakie są tworem człowieka. Doceniają ją i poszukują jej chyba wszyscy, ponieważ przyjaźń jest bardzo cenna i może mieć niezwykłą moc. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku trudnych sytuacji i przeciwności losu. W takich okolicznościach przyjaciel może być prawdziwym wsparciem i dzięki niemu łatwiej da się pokonać trudności. Przykłady takich przyjaźni bez wahania można wskazać w licznych dziełach literackich. Pojawiają się one na przykład w „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, w „Cierpieniach młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego oraz w „Małym Księciu” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

„Kamienie na szaniec” to przykład pięknej, bezinteresownej przyjaźni pomiędzy trójką młodych ludzi – Alkiem, Rudym i Zośką. Bohaterowie zaraz po maturze muszą zmierzyć się z wybuchem II wojny światowej, która niweczy wszystkie ich plany. Rzucają się w wir działań wymierzonych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Wiązało się to z wieloma trudnościami, groziło aresztowaniem, a nawet utratą życia. W tych ciężkich chwilach przyjaciele wspierali się bez względu na wszystko. Okazało się też, że w imię przyjaźni są zdolni do największych poświęceń. Rudego w pewnym momencie aresztowało bowiem gestapo i poddawało go torturom. Przyjaciele jednak nie porzucili chłopaka i mimo ogromnego ryzyka zorganizowali akcję pod Arsenałem, dzięki której udało się im odbić Rudego. W walce z żołnierzami został ranny Alek i w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Nie udało się też uratować skatowanego Rudego. Mimo to chłopcy doświadczyli ogromnej mocy przyjaźni, która sprawiła, że byli w stanie dla siebie nawzajem poświęcić nawet życie, co uczyniło trudne chwile ich życia łatwiejszymi.

Innym przykładem przyjaźni pomagającej przetrwać trudne chwile jest powieść Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Główny i tytułowy bohater cierpiał z powodu nieodwzajemnionej miłości. Ulgę znajdował w pisaniu listów do swojego przyjaciela, Wilhelma. Mógł mu się zwierzać ze swoich problemów i nie musiał się dzięki temu mierzyć z nimi samotnie. Wilhelm stał się więc powiernikiem wszystkich jego myśli, marzeń i planów. Mógł wspierać Wertera, doradzać mu i przeprowadzić go przez ten trudny okres, kiedy Werter rozpaczał z powodu Lotty.

Dodaj komentarz

x